احوالِ فاطمی

به قلم: مهدي سعادت پور - معاون ثبت احوال كازرون

با رصد نمودن ثبت رسمی هویت در کشور عزیزمان ایران از زمان تأسیس ثبت احوال تا کنون یکی از نام هایی که به صورت خاص جلوه گری می نماید اسم « فاطمه » می باشد.

صدور اولین شناسنامه برای دختری به نام «فاطمه ایرانی» و اینکه در این بیش از یک سده عمر سازمانی ثبت احوال کشور انتخاب نام «فاطمه» در خانواده های ایرانی همواره مورد استقبال قرار گرفته و این اسم دارای بیشترین فراوانی در طول این سال ها بوده است انسان را به این فکر فرو می برد و به کنکاش وا می دارد که علت این ابراز علاقه و تمایل در میان ایرانیان در تمامی این 103 سال پیشینه ثبت احوال و حتی قبل از ثبت رسمی هویت در کشور نسبت به برگزیدن نام فاطمه برای دختران دلبندشان چیست؟
واضح و مبرهن است که نامگزینی را نمی‌توان صرفاً يك واژه تلقی نمود بلكه نوعی بيان انديشه و تفكر است كه بيانگر مظاهر دینی و فرهنگی جامعه می‌ باشد. انتخاب نام خوب و زیبا و با مفاهیم عالی از دغدغه های همیشگی والدین ایرانی بوده است و فراوانی بالای یک اسم از این انگیزه نشأت می گیرد که والدین تحت تأثیر ارزش های غالب در جامعه سعی دارند تا فرزندان خود را بر اساس شخصیت های الگو پرورش دهند و انتخاب اسمی مشابه با آن الگو اولین گام در رسیدن به این هدف است، گزینش نام «فاطمه» برای دختران با الگو گرفتن از نام حضرت فاطمه (س) به عنوان سرمشق بی بدیل شخصیتی که اسوه پاکی نفس وحسن خلق و نیکی رفتار می باشد این مطلب را تصدیق می نماید.
با عنایت به مصادف بودن با ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه(س) از یک سو، و انتخاب اسم « فاطمه» به عنوان با اقبال ترین اسم از زمان تأسیس ثبت احوال تاکنون ، سرشار از لطف خواهد بود که در ادامه ضمن بیان نمونه ای از فضائل این بانوی بزرگوار برای مردم عزیز ایران اسلامی به تبیین مبحث، عرصه های حضور اجتماعی زن و مرزهای حضور اجتماعی زن بپردازیم.

خصائص حضرت فاطمه(س)
آنچه حضرت فاطمه(س) را اسوه و نمونه ساخته کمال انسانی اوست پس باید سعی و تلاش نمود شایستگی هایی که در شکل گیری زندگی و شخصیت آن حضرت نقش برجسته داشته و زندگی و صفات فاطمه زهرا (س) را به عنوان اسوه ای برای همه انسان ها، به ویژه زنان، مطرح می سازد، آشکار و شناخته شود.

از جمله ویژگی های ناب حضرت فاطمه(س) به شرح ذیل می باشد:

• کیفیت رابطه با مردم و خانواده : معیار و میزان سنجش ارزشمندی انسان از دیدگاه حضرت فاطمه(س) روابط شایسته با مردم و خانواده است که در این خصوص فرمودند: ( بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم¬تر و مهربان¬ تر است و ارزشمند ترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند) و ایشان، هم در رعایت آیین خانه داری و همسرداری و هم در رعایت آداب معاشرت با مردم اسوه بودند.

• احترام به پدر: قرآن کریم همواره به رعایت حقوق پدر و مادر و احترام به آن ها تأکید می کند. حضرت فاطمه(س) این مهم را به نیکویی می¬دانست و رعایت ادب، سیره رایج بین حضرت فاطمه(س) و پدر بزگوارشان بود. هنگامی که حضرت محمد(ص) نزد فاطمه(س) می رفت وی برمی خواست و به استقبال پدر می رفت و او می بوسید و احترام کرده و او را در جای مناسب و نیکو می نشاند.

• در مسائل اجتماعی جامعه اسلامی بی¬اعتنا نبود و جبهه حق را یاری می¬کرد. حضرت فاطمه(س) با حضور در عرصه های اجتماعی ذیل به فعالیت و ایفای نقش می پرداختند: تعلیم و تدریس و پاسخگویی به سوالات، دفاع از حق، پرستاری.
این حضور حضرت فاطمه(س) در عرصه های اجتماعی شاهدِ این موضوع است که، اسلام نه تنها عرصه ی حضور اجتماعی برای زن را سد ننموده است بلکه با تأکید بر حفظ تکریم و نگاه با عظمت به زن به این حضور اجتماعی دعوت می¬نماید. اما برای این حضور مرزهایی قرار داده است که دو مورد آن عبارت است از:

برچسب ها :
 
از   1   رای
2

نظرات