مروری بر یکی از مهم ترین اتفاقات ورزشی سال 2021 ؛

آیا چیزی از ارزش های علی دایی کم شد؟!

در سال میلادی 2021 یکی از بزرگ ترین رکوردهای فوتبال در جهان شکسته شد، رکورد گل های ملی علی دایی.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از جام جم آنلاین، زمانی که علی دایی صد و نهمین گل ملی خود را در سال 85 و در دیدار دوستانه با کاستاریکا به ثمر رساند بسیاری گفتند این رکورد به این زودی‌ها شکسته نمی‎شود. و واقعا همین شد. 16 سال طول کشید تا کریستیانو رونالدو ستاره پرتغالی دنیای فوتبال و دارنده شش توپ طلای برترین بازیکن جهان بتواند این رکورد ارزشمند را به نام خود کند.

این اتفاق تاریخی در سال 2021 در دیدار تیم های ملی فوتبال پرتغال و ایرلند رخ داد. رونالدو در این دیدار یک ضربه پنالتی از دست داد اما در حالی که این دیدار به پایان خود نزدیک می‎شد دو گل به ثمر رساند تا تعداد گل های ملی خود را به عدد 111 برساند و از علی دایی اسطوره بی‏بدیل و بی چون و چرای فوتبال ایران عبور کند و به تنهایی صاحب عنوان آقای گل جهان شود.

بعد از این دیدار دایی و رونالدو حسابی برای هم پیام‏های محبت آمیز رد و بدل کردند. رونالدو نوشت: علی دایی رکورد بسیار بزرگی را ثبت کرد تا جایی که گاهی اوقات فکر می ‌کردم که نمی‌توانم این رکورد را بشکنم. به او به خاطر این رکورد طولانی تبریک می ‌گویم و از او به خاطر اینکه هر بار که به رکورد بزرگش نزدیک شدم ابراز احترام کرد تشکر می ‌کنم.

2 اسطوره، 2 ملت

واکنش‎ها به شکسته شدن رکورد ملی علی دایی بسیار گسترده و وسیع بود. برخی از این نوشتند که دایی با وجود شکسته شدن رکوردش هنوز بزرگ ترین اسطوره ایران و آسیاست. برخی دیگر با این موضوع شوخی کردند.

هموطنان رونالدو نیز حسابی بابت این اتفاق خوشحال بودند. فردای روز رکوردشکنی رونالدو بسیاری از روزنامه‌های ورزشی پرتغالی عکس علی دایی را روی صفحه نخست خود بردند و بابت اینکه حالا رکورد ملی برترین گلزن ملی جهان در دست اسطوره آنهاست فخر فروختند.

دایی البته بارها گفته بود که اگر قرار است رکورد ملی او شکسته شود چه کسی بهتر از کریستیانو رونالدو؟

و واقعا چه کسی بهتر از رونالدو؟ تصور کنید این رکورد ارزشمند از سوی یک بازیکن نه چندان شناخته شده شکسته می‌شد...

 

دایی نیست و هست

علی دایی دو فصل است که در فوتبال ایران جایی ندارد و یا به عبارت بهتر نمی خواهد جایی داشته باشد. هر چند مثل همیشه زمزمه‌هایی در رابطه با بازگشت او به فوتبال شنیده می‌شود. به هرحال علی دایی ثابت کرد حتی اگر در فوتبال هم نباشد یکی از بزرگ ترین خبرسازان ورزش ایران است.

چه زمانی که رکورد گلزنی ملی او شکسته شد و چه زمانی که به دلیل نامگذاری یک ماهی به نام او حسابی بر سر زبان‌ها افتاد. دایی نشان داد هنر این را دارد که بدون هیچ فعالیتی همچنان سر زبان‌ها باشد. هر چه باشد او اسطوره بی‌بدیل فوتبال ایران است. او هم در فوتبال بود و هم نبود...

 

رکورد از دست رفت، دایی چه؟

رکورد برترین گلزن ملی جهان به واقع بزرگ ترین افتخار فوتبال ایران در عرصه‌های بین المللی بود. هر چند علی دایی یک بار توپ طلای آسیا را به دست آورد، هنوز هم برترین گلزن تاریخ رقابت های مقدماتی جام جهانی است، رکورد گلزنی‎اش در جام ملت ها را هم کسی ندارد و علاوه بر آن دو بار در دو سال متفاوت برترین گلزن جهان هم شد اما عنوان آقای گلی‌اش واقعا چیز دیگری بود. از نظر بسیاری حالا دیگر فوتبال ایران چه شوخی و چه جدی دیگر در عرصه بین المللی چیزی برای افتخار کردن ندارد. اما یک مسئله نباید فراموش شود؛ علی دایی نفر دوم برترین گلزنان تاریخ ملی فوتبال جهان است. حتی اگر نفر دهم هم باشد به قول معروف چیزی از ارزش های او کم نمی‌شود که نمی‌شود!

 

و بحثی که تمام نشد...

چند ماهی از شکسته شدن رکورد ملی علی دایی می‌گذرد اما هنوز کسانی هستند که می‌گویند علی دایی به تیم های ضعیفی مثل گوام و مالدیو گل زده و رکورد او ارزشی ندارد. این رکورد ارزش نداشت و شکسته شدن آن به خبر شماره یک رسانه‌های پرتغالی و خارجی تبدیل شد! هنوز این بحث تمام نشده است، کسانی که اعتقاد دارند هنر دایی گلزنی به تیم‎های ضعیف و درجه چندم آسیایی بوده و کسی که به تمامی تیم‎های درجه یک آسیایی گل زده لابد کریستیانو رونالدو بوده است!

برچسب ها :
 
از   0   رای
0

نظرات