خلاقیت و نوآوری، کلید موفقیت یک مربی فوتبال

به قلم محسن بابادی- کارشناس ورزشی پرتو جنوب

از مهم ترین فاکتور های هر مربی، دارا بودن خلاقیت و ابتکار است. آن هم در تمامی مسایل مربوط به مربیگری و حتی زندگی شخصی اش. یک مربی می بایست ضمن پیروی از الگو ها و شیوه های رایج در مربیگری، متناسب با شرایط، در هر لحظه با خلاقیت، نوآوری و اخذ بهترین تصمیمات زمینه ساز موفقیت تیم خود شود. از برخورد با مسایل انضباطی بازیکنان گرفته تا شیوه کوچینگ و طراحی تمرینات.

در طراحی تمرینات، مربی ابتدا می بایست تمامی ارکان تیم خود را بشناسد و سپس با توجه به نیاز های تیم، اقدام به این کار کند. خلاقیت و ابتکار در طراحی تمرینات، تفاوت یک مربی باهوش از مربی دیگر است.

اینکه یک مربی بتواند متناسب با شرایط تیم خود در تمرینات از پیش تهیه شده و موجود در منابع ورزشی تغییراتی ایجاد کند، هنر بزرگی است، اما ارزشمند تر از آن طراحی تمرینات جدیدی است که شاید نمونه آن در هیچ جایی وجود نداشته و حتی اصلا طراحی نشده باشد. چرا که شاید تنها مشکل تیم وی با این تمرین حل شود و دیگر طراحان هیچ گاه با چنین مشکلی برخوردی نداشته اند. این بدان معنا نیست که مربی تمامی وقت خود را صرف طراحی تمرین نموده و در این راه خود را شکنجه دهد و فدا کند.

یک مربی وظیفه شناس باید همواره در خصوص شیوه طراحی تمرینات فکر کند و صرفا از تمرینات آماده یا « فست فودی » استفاده نکند. چرا که سبب تنبلی و راحت طلبی وی شده و اگر چنین شود، شاید دیگر هیچ گاه نتواند گره ها و غل و زنجیر ها را از دست و پای تیمش باز کند.

پس بهتر است مربی به همه مشکلات تیم فکر کرده و برای آن ها راهکار هایی متناسب با شرایط موجود بیابد. تشخیص صحیح آنچه لازم است انجام شود، مهم ترین اصل این داستان است.

برچسب ها :
 
از   0   رای
0

نظرات