وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین یاد روز حافظ:

قول می‌دهیم در دوره چهار ساله دولت طرح توسعه حافظیه کامل شود

وزیرفرهنگ و ارشاداسلامی با اشاره به توجه ویژه وزارت ارشاد به شعر گفت: بنیاد ادبیات و شعر به عنوان ساختار مستقل در وزارت خانه راه‌اندازی می‌کنیم و از طرف رئیس‌جمهور قول می‌دهم در دوره ۴ ساله طرح توسعه حافظیه کامل شود.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه در مراسم بزرگداشت حافظ اظهار داشت: حافظ و سعدی دو شخصیت بزرگ و تاریخ‌ساز هستند و هیچ فرد ایرانی را نمی‌توانیم پیدا کنیم که یک بیتی از سعدی یا حافظ به یاد نداشته باشند.

وی با بیان اینکه امروز دیوان حافظ در کنار قرآن و مفاتیح در خانه ما وجود دارد، گفت: همه ما ایرانی‌ها به مناسبت‌های مختلف به حافظ تفال می‌زنیم اما باید این پرسش را مطرح کرد که علت ماندگاری برخی از شخصیت‌های بزرگ چیست؟ آیا به تعداد ادبیات یا کتاب‌هایی است که نوشتند؟ یا به شرافت خانوادگی بوده است؟

اسماعیلی افزود: آنچه ماندگاری برخی از بزرگان را در تاریخ هویت ما رقم می‌زند پیوند و اتصالی است که با خدا و عالم غیب پیدا می‌کنند و حافظ چون لسان الغیب است این ارتباط را با عالم غیب دارد. حافظ به هویت تاریخی ما پیوند خورده است و بسیاری از بزرگان تاریخ معاصر ما از جمله امام راحل و رهبر معظم انقلاب در کنار سلوک حکمی و فلسفی نگاه ویژه به حافظ دارند همچنین شهید مطهری که سهم به‌سزایی در هویت ایرانی و اسلامی ما دارد، از حافظ برای این‌معنا استفاده می‌کند.

وزیر ارشاد وقتی از جامعه فرهنگی ایرانی و هویت اسلامی صحبت می‌کنیم، زبان فارسی در راس آن است، گفت: زبان فارسی بخش ایرانی این هویت را حفظ کرده است و با استفاده از حافظ، مولوی و سعدی در مقابل تحریف تاریخی و دوگانه‌سازی میان ایرانیت و اسلامیت هویت واحد حفظ شده و انقلاب اسلامی ایران مولود ایرانیت و اسلامیت است.

اسماعیلی با بیان اینکه در طول انقلاب اسلامی این هویت واحد نقش اساسی در تاسیس و تثبیت و استعلای انقلاب بر جای گذاشته است، گفت: این هویت واحد درهای بزرگی از حماسه و جاودانگی را وارد کرده است و این خصلت انقلاب اسلامی است که با اتکا از این هویت و استفاده دقیق از این مفاهیم برای خودش این جاودانگی را رقم بزند.

وی با بیان اینکه دولت انقلابی و مردمی آیت‌الله رئیسی فرهنگ و توجه به فرهنگ را جزء اصلی کاری و خدمتی خود قرار داده است، گفت: در مرور جریان‌های حاکم بر دولت‌های گذشته همیشه این بیم را داشتم که شدت مسائل اقتصادی سبب شود دولت از ماهیت فرهنگی خود فاصله بگیرد و آن چیزی که در متن برنامه‌ریزی‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد، مسائل اقتصادی باشد اما باید مسائل فرهنگی هم در متن باقی بماند. وزیر ارشاد با بیان اینکه با اهمیت به این دست برنامه‌ها باید فضایی را فراهم کنیم که اهالی فرهنگ و هنر بر صدر بنشینند و در راس باشند، گفت: آیت‌الله رئیسی با فهم عمیق از علائق مردم این مرزو بوم شعار ایران قوی را مطرح کرد که ایران قوی با همنشینی متوازن اقتصاد و سیاست و صدرنشینی فرهنگ به وجود می‌آید.

اسماعیلی با بیان اینکه ایران قوی وقتی شگل می‌گیرد که فرهنگ و فرهنگوران در رتبه نخست توجه قرار بگیرد، گفت: در کنار توجه به مسائل معیشتی و اقتصادی نباید اجازه دهیم که فرهنگ به حاشیه و‌ کنار رانده شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حافظ و سعدی اینجا مفتخر به میزبانی از حرم شاهچراغ هستند، افزود: باید یک هم‌نشینی متوازن بین شخصیت‌های مذهبی و ادبی رخ دهد چراکه این همنشینی فضا را برای توسعه فرهنگ فراهم می‌کند.

اسماعیلی با اشاره به توجه ویژه وزارت ارشاد به شعر گفت: بنیاد ادبیات و شعر به عنوان ساختار مستقل در وزارت خانه راه‌اندازی می‌کنیم و از طرف رئیس‌جمهور قول می‌دهم در دوره 4 ساله طرح توسعه حافظیه کامل شود.

برچسب ها :
 
از   0   رای
0

نظرات